Kiedy konieczne jest przeprowadzenie rekultywacji gleby?
By móc w pełni korzystać z posiadanego gruntu trzeba odpowiednio dostosować go do swoich potrzeb, w sposób uzależniony od jego przeznaczenia. W przypadku terenów rolniczych w grę wchodzi tu właściwa uprawa czy zwiększenie żyzności przez stosowanie nawozów. Gdy chodzi o przydomowe ogródki, będzie to zwykle staranne zagospodarowanie posesji – urządzenie trawnika, posadzenie roślin ozdobnych czy utwardzenie miejsc parkingowych. Niestety w niektórych sytuacjach może pojawić się konieczność naruszenia gleby. Stanie się tak choćby przy robotach ziemnych związanych z montażem pompy ciepła. W Zgierzu pracami tego rodzaju zajmuje się firma Gwint, która oferuje także wykonywanie wykopów pod wszelkiego rodzaju infrastrukturę przesyłową – kanalizację, wodociągi bądź kable energetyczne. Po zakończeniu inwestycji podłoże musi jednak zostać przywrócone do stanu pierwotnego. Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Dlaczego rekultywacja może być potrzebna?
Zagospodarowanie terenu oznacza urządzenie go w sposób umożliwiający jego użytkowanie w określony sposób. Obejmuje to zarówno nadanie mu odpowiedniej rzeźby, jak i wykonanie potrzebnej infrastruktury. W przypadku posesji, na których stoją domy jednorodzinne, będzie to zwykle wysianie trawy, zasadzenie roślin ozdobnych, wytyczenie ścieżek ogrodowych oraz montaż oświetlenia czy nawadniania. W sytuacji, gdy nieodzowne stanie się przeprowadzenie na takiej działce robót ziemnych np. w ramach przeprowadzania gazociągu, układania kabli energetycznych, telekomunikacyjnych lub kanalizacji część istniejących ulepszeń zostanie zniszczona i będzie wymagała odtworzenia.
Jak może wyglądać rekultywacja terenu?
Rekultywacja terenu polega na przywróceniu mu pełnej funkcjonalności i obejmuje nie tylko prace związane ściśle z zakończeniem danej inwestycji np. zasypaniem wykopu potrzebnego do montażu poziomego wymiennika gruntowego pompy ciepła czy zainstalowania oczyszczalni ścieków, ale również odpowiednim zagęszczeniem podłoża zapobiegającym jego osiadaniu. W grę wchodzi też przywrócenie warstwy czynnej biologicznie, a więc tzw. humusu, odtworzenie ścieżek lub ponowne utwardzenie powierzchni np. kostką brukową.