Jak dobrać odpowiednią pompę ciepła do ogrzewania domu?
Pompa ciepła to nowoczesna instalacja, która jest coraz częściej rekomendowana zamiast tradycyjnych systemów grzewczych. Jej działanie polega na wykorzystywaniu już istniejącej w środowisku naturalnym energii cieplnej, która znajduje się w wodzie, powietrzu lub w głębi ziemi. W wyniku różnorodnych procesów termodynamicznych te nagromadzone zasoby energetyczne są przekazywane do naszej instalacji grzewczej, aby uzyskać wybraną przez temperaturę we wnętrzach. Ważne jest jednak zamontowanie odpowiedniej pompy, aby jej rodzaj i wydajność były optymalnie dobrane do naszego domu.
Dostępne rodzaje pomp ciepła
Główny podział oparty jest na tym, z jakiego źródła pozyskuje się ciepło, i z tego względu wyróżnia się trzy rodzaje pomp:
- Gruntowe – wykorzystujące ciepło zawarte w ziemi, które są popularnym wyborem w naszym kraju, ponieważ ten rodzaj energii jest najbardziej dostępny na większości działek.
- Wodne – pobierające energię z podziemnych cieków wodnych występujących na danej działce, a jeżeli takich nie ma, to potrzebne jest wykopanie studni głębinowej. Są montowane trochę rzadziej, ale obecnie ten rodzaj pomp jest najczęściej polecany i z jego montażem oraz eksploatacją wiążą się najniższe koszty.
- Powietrzne – pobierające energię z otaczającego powietrza, co jest dużą zaletą na przykład przy niewielkich działkach, na których byłyby trudności z zamontowaniem pompy gruntowej. Ich wadą jest jednak duża zmienność temperatury źródła.
Na jaką pompę ciepła się zdecydować?
Wybór optymalnej pompy ciepła zależy przede wszystkim od wielkości naszej działki oraz tego, czy mamy na niej zbiornik wodny albo warunki do jego stworzenia. Jeśli nie, to pozostaje nam założenie pompy gruntowej z odwiertami w głąb ziemi albo powietrznej, szczególnie jeśli nie mamy zbyt dużo miejsca lub cała działka została wcześniej zagospodarowana. Natomiast moc pompy ciepła dobieramy już indywidualnie, zależnie od powierzchni naszego domu, a także materiałów, z jakich go wykonano oraz rodzaju zastosowanych ociepleń. Architekt już przed budową domu szacuje jego zapotrzebowanie energetyczne i na tej podstawie możemy dobrać odpowiadającą mu moc pompy, jaką powinniśmy zamontować.